پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه حریت چاپ ترکیه نوشت: هوای تازه که با بهار عربی وارد خاورمیانه شد، در حال دادن جای  خود به به بادی طوفانی است. بادی که گردو خاک را از بیابان عرب پاک می کند.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب پایگاه خبری تحلیلی انتخاب Entekhab.IR، باید بین انچه که قابل قبول و عاقلانه است با انچه غیرواقعی است تفاوت قائل شویم. بدیهی است که اکنون، سوریه و ترکیه در بهترین دوران در روابط خود به سر نمی برند.

فرار 10 هزار شهروند سوری به ترکیه در آرزوی یافتن محلی امن، باعث خجالت دمشق است.  از سویی ، لفاظی سوریه علیه ترکیه کم شده است. اما ناراحتی ترکیه از سوریه جدی تر شده است

پس از سرمایه گذاری بسیار زیادی که حزب توسعه و عدالت بر روی بشار اسد کرد، اکنون این حزب، هنوز می خواهد که بشار اسد تغییر را در کشور هدایت کند.  اما، امیدها در حال از بین رفتن است.

حرکات و اقدامات ارتش سوریه در مرز با ترکیه منشا نگرانی این کشور بوده است، هنوز گروه بزرگی از سوری ها در کنار مرز با ترکیه نشسته اند. 

درگیری بین ارتش و اعضای این گروه می تواند باعث هجوم پناجویان به ترکیه شود، چیزی که خوشایند ترکیه نیست.

با وجود سیاست درهای باز ترکیه، باید گفت که محدودیت ها بی پایان نیستند و دیگر از ورود پناهجویان جلوگیری می شود.

بدیهی است که ترکیه خود را برای هر سناریویی اماده می کند. اکنون گزینه درگیری نظامی بین سوریه و ترکیه بعید است. در هر صورت، اگر درگیری نظامی رخ دهد، به مثابه خودکشی برای رژیم بشار اسد است.

دیگر سناریوی غیر محتمل درگیری نظامی بین ایران و ترکیه است. بر اساس گزارشی، ایران به انکارا هشدار داده است که اگر ناتو از خاک ترکیه برای حمله به سوریه استفاده کند، به پایگاه های ناتو در ترکیه حمله می کند.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب پایگاه خبری تحلیلی انتخاب Entekhab.IR به نقل از حریت؛ ایران نمی تواند جنین هشداری را به ترکیه علنا صادر کند، به این دلیل که این هشدار برای انکارا غیر قابل قبول است.

اما این خبر تشویش و نگرانی رو به افزایش ایران را ثابت می کند. همچنانکه وقتی موضوع، موضوع سوریه باشد این دو کشور در دو جبهه مخالف یکدیگر قرار می گیرند.

در همین حال، این تشویش و نگرانی بدتر شده است، به این دلیل که روشن شده است که سیسم سپر موشکی ناتو در ترکیه مستقر می شود که هدفش نظارت بر ایران است.

اما مذاکرات محرمانه ترکیه و اسرائیل را هم انقدر جدی نگیرید. اما غافلگیر هم نشوید. به این دلیل که دو کشور طالب برگرداندن روابط به حالت عادی هستند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 مهر 1390    | توسط: مهدی    | طبقه بندی: خبرهای مهم جهان،     |
نظرات()